Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie szykuje się na przyjęcie nowego eksponatu, którym będzie średni samolot transportowy Lockheed Martin C-130E Hercules o numerze 1503. Maszyna, która dotrze z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, zostanie oficjalnie przekazana 12 sierpnia, a już dzień później będzie dostępna dla zwiedzających.
C-130E nr 1503 jest częścią programu amerykańskiej pomocy wojskowej, który dostarczył Polsce pięć maszyn tego typu między latami 2009 a 2012. Dodatkowo, trzy kolejne egzemplarze zostały wyleasingowane na okres przejściowy. Jak informuje Zespół Badań i Analiz Militarnych, decyzja o ich zastąpieniu pięcioma nowymi modelami C-130H Hercules wynikała z wyzwań logistycznych, takich jak ograniczony dostęp do części zamiennych.
Samolot zakończył służbę w polskiej armii pod koniec lipca. W U.S. Air Force latała już w 1971 roku. Do Polski trafiła w 2010 roku w ramach programu pomocy wojskowej. Łącznie Hercules o numerze bocznym 1503 wykonał 12 772 lądowania i spędził w powietrzu 25 921 godzin.
1503 to drugi C-130E, który został wycofany z linii eksploatacyjnej, po numerze 1502. Pozostałe trzy maszyny będą nadal używane do czasu osiągnięcia maksymalnego czasu użytkowania. Planowane jest, że do czasu ich wycofania, baza w Powidzu otrzyma nowe C-130H. Aktualnie w linii jest jeden z pięciu zamówionych egzemplarzy, a dwa kolejne przechodzą przeglądy w Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 2 S.A. w Bydgoszczy, a pozostałe w portugalskich zakładach OGMA.
Decyzja Ministerstwa Obrony Narodowej o ewentualnym zakupie nowych samolotów transportowych może być zainspirowana doświadczeniami z mostu powietrznego wspierającego Ukrainę oraz rosnącą rolą Międzynarodowego Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.
Zdjęcie: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie